Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

IN TIME
 

Novinky

arr3Nová zásilka čerstvých kořenůPrávě dorazily čerstvé kořeny - celé. K prohlédnutí zde. 26.3.2019... arr3Na hubnutí  Vážené zákaznice a zákazníci! Po roce zkoušení a hledání dodavatelů jsme uvedli na trh dva... arr3Rozšíření slev ve věrnostním programu    Vážení příznivci našeho eshopu, jelikož někteří vracející se zákazníci již dosahují objemu...

Zboží v akci

Nejprodávanější

naše cena 530,00 Kč (21,20 EUR)
naše cena 730,00 Kč (29,20 EUR)

Co je co » ... ŽENŠEN? » Divoký a pěstovaný ženšen
Divoký a pěstovaný ženšen

 

Ženšen je již od pradávna znám a používán v Asii. Dříve se sbíral na území severovýchodní Číny a dnešní Koreji výhradně divoce rostoucí ženšen pravý - Panax ginseng, C.A.Meyer. V moderní době pak poptávka po ženšenu tak narostla, že v Koreji divoký ženšen zcela vymizel a v Číně je sběr a prodej povolen pouze na základě zvláštního certifikátu a za "divoký" sběr divokého ženšene jsou vysoké tresty.

Ženšen se začal pěstovat na speciálních farmách, kde jsou mu pro růst vytvářeny podmínky, za jakých roste rychleji a nabývá na objemu. Tak je možný již sběr po třetím roce vegetačního cyklu a pěstitelé ženšene většinově sklízejí hlavně 6-ti letý kořen - u toho jsou náklady na pěstování a obsah účinných látek pro pěstitele optimální. Lze koupit i starší kořeny, ale těch není mnoho a úměrně klesající dostupnosti roste cena za gram starších kořenů.

U ženšene rozhoduje obsah účinných látek. Jejich množství je závislé na podmínkách, za kterých bylina vyrůstala a různé částí rostliny (i různé části kořene) mají odlišnou skladbu účinných látek i jejich odlišné množství. Tak květ působí trochu jinak, hlavní kořen zase jinak a drobné kořínky opět jinak. Platí, že čím starší, tím účinnější, divoký je silnější než pěstovaný, pěstovaný je tlustčí než divoký, ten je drobný. Pravý ženšen pak štiplavě a ostře voní, divoký až nepříjemně. Při rozkousání je pravý ženšen ostrý, ne pálivý, na konci nasládlý, chuť je typická. U divokého je chuť až nepříjemná.

Existují i jiné ženšeny a "ženšeny", těmi se však nezabýváme. Jen poznamenáváme, že korejský ženšen a čínský ženšen jest jedna a tatáž rostlina - Panax ginseng C.A.Meyer, jen jinak sušená.