Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

IN TIME
 

Novinky

arr3Nová zásilka čerstvých kořenůPrávě dorazily čerstvé kořeny - celé. K prohlédnutí zde. 26.3.2019... arr3Na hubnutí  Vážené zákaznice a zákazníci! Po roce zkoušení a hledání dodavatelů jsme uvedli na trh dva... arr3Rozšíření slev ve věrnostním programu    Vážení příznivci našeho eshopu, jelikož někteří vracející se zákazníci již dosahují objemu...

Zboží v akci

Nejprodávanější

naše cena 530,00 Kč (21,20 EUR)
naše cena 730,00 Kč (29,20 EUR)

Co je co » ... ŽENŠEN? » Kvalita korejského ženšene

Třídění korejského ženšene dle kvality

 

Pěstovaný korejský ženšen - Panax ginseng C.A.Meyer (divoký ženšen se již v Koreji nevyskytuje) je nejčastěji sklizen po uplynutí 6 let růstu. Rostlinka každoročně usychá a na jaře znovu vyroste lodyha a květ, každý rok je lodyha rozvětvenější.

Ke svému růstu ženšen potřebuje chlad, vlhko a plný stín celý den, na přímém slunci rychle hyne nebo je napadena škůdci a hyne celá výsatba. Pěstovat ženšen např. v Evropě je nesmysl předem odsouzený k neúspěchu, neboť k  růstu potřebuje v půdě specifické bakterie a houby, se kterými spolupracuje a které jsou hlavním přenašečem účinných látek do kořene.

Po sklizni je korejský ženšen u některých tradičních výrobců podroben přísnému hodnocení a třídění do kategorií. Při tomto procesu mistři ženšene, kteří ženšen předtím ručně sklízeli, přihlížejíce k péči při růstu a k lokalitě, kde rostl, třídí ženšen na kvalitatívní třídy Nebeský ženšen (Heaven Grade), Zemní ženšen (Ground Grade),  Dobrý ženšen (Good Grade) a Sekaný, lámaný ženšen (Cut Grade). Nebeský ženšen je hodně, hodně drahý. Není vyjímkou, že Nebeský ženšen 10Ji stojí stovky USD za pár desítek gramů.

Co jsou Ji? Ženšen se dále hodnotí dle velikosti a váhy kořenů (hlavních a vedlejších, dle vzhledu a rozvětvení kořenů - drobné kořínky mají jiný poměr účinných látek než hlavní kořen, proto se výluhy, extrakty a mletý ženšen obvykle připravují ze 70% z hlavních kořenů a 30 % drobných koncových kořínků).

Tak kořen, kterého se např. do 600g vejde 14 hlavních zpracovaných kořenů, dostane hodnotu 10Ji. 20Ji je pak 28 kořenů do 600g, 38 kořenů do 600g má 30Ji, 40Ji - 48 a 50Ji - 58 kořenů.

Např. 30g Nebeského kořene 10Ji stojí 440 USD. Avšak 50g Nebeského ženšene 10Ji 10-ti letého přijde na několik tisíc USD.

revidováno 29/7/2018